اسپانیا کشور آفتاب درخشان

  • 2017-11-28 12:44:21

اسپانیا کشوری پرشور و هیجان انگیز که  آب و هوایی مدیترانه ای و بسیار زیبا و دلنواز دارد و همین موضوع باعث شده که زندگی کردن در این کشور بسیار جذاب و ایده آل  باشد و البته که این کشور شهرت خود را مرهون فرهنگ و آداب و رسوم، هنر، غذاهای خاص و مطمأنأ فوتبال خود نیز می باشد .

 

 

درباره کشور اسپانیا 

 


اسپانيا در جنوب غربي اروپا، در شبه جزيره ايبري قرار دارد. در قسمت جنوبی و شرقی کشور اسپانیا درياي مديترانه و در قسمت  جنوب غربی و غرب کشور  اقيانوس اطلس و همچنین در قسمت شمال کشور درياي كانتابريا قرار دارد  .
کشور اسپانیا از غرب با پرتغال از شمال با فرانسه و آندورا از جنوب نيز با جبل‌الطارق هم مرز است.
جزاير بالئار که در درياي مديترانه و جزایر قناري که در اقيانوس اطلس قرار دارند و همچنین شهرهاي سوتا و مليا در بخش شمالی کشور مراكش قرار دارند و به عنوان دو منطقه خودمختار اداره مي‌شوند نيز بخشي از خاک اسپانيا میباشند .
اسپانيا  با داشتن  504.030 كيلومتر مربع مساحت ، بزرگترين كشور شبه جزيره ايبري  و دومین کشور بزرگ غرب اروپا میباشد .

 

 

اهمیت کشور استرالیا

 


کشور پهناور اسپانيا به دلیل موقعيت جغرافيايى خاص ،  قرار گیری بين قاره افريقا و قاره اروپا و همچنین با در اختيار داشتن كليه راه هاى ورودى به آب هاى مديترانه توسط اقيانوس اطلس و نزديك بودن به منطقه جبل الطارق، اهميت استراتژيكى مهمی دارد.

مناظر متنوع اسپانیا روح هر بیننده ای را  نوازش میدهد . پیرنه های این سرزمین به اندازه هر کوه با شکوهی  زیبا هستند .

** پیرنه  رشته‌ کوهی  در قسمت جنوب غربی قاره اروپا و مرز بین کشور فرانسه و  کشور اسپانیا میباشد . این کوه‌ها شبه جزیره ایبری را از کشور فرانسه جدا می‌کنند و چیزی در حدود ۴۳۰ کیلومتر امتداد دارند که از خلیج بیسکای در اقیانوس اطلس تا دماغه کرئوس در دریای مدیترانه‌ میباشند.
آندورا کشور کوچکیست که کاملآ داخل این رشته‌ کوه قرار دارد . ، آنتو  با طول ۳۴۰۴ متر بلندترین قله پیرنه میاشد و در قسمت شمال شرقی منطقه آراگون اسپانیا واقع شده‌است.
این رشته‌ کوه در حدود ۵۰ میلیون سال پیش بر اثر برخورد شبه جزیره ایبری با قاره اروپا در مرحله کوهزایی آلپی بوجود آمده است و این برخورد همچنان ادامه دارد.

 

 

محبوبیت و شهرت غذاهای اسپانیایی

 


کشور اسپانیا در سال 2013 پذیرای  60.6 میلیون گردشگر از سراسر جهان بود و به این خاطر در رتبه سوم جهانی قرار داشت. بر مبنای هفتمین گزارش سالانه سازمان گردشگری که به هزینه های خانواده های اروپایی در تعطیلات تابستانی اختصاص داشت، کشور اسپانیا به عنوان ارزان ترین مقصد توریستی اروپا در تعطیلات تابستانی شناخته شد. کشور اسپانیا در حالی که با کشورهایی نظیر ترکیه رقابت می کرد، توانست با ارائه وعده های غذایی ارزان به این لقب دست پیدا کند .
به عقیده تورگردانان و متولیان امور گردشگری اسپانیا جایی برای همه مردم با همه نوع سلیقه است. آنها معتقدند که توریست تنها کافیست  که بگوید چه می خواهد تا آنها بهترین را بر اساس میل و خواسته او آماده کنند، و این به معنی آمادگی کامل اسپانیا در پذیرایی از گردشگران می باشد.

از جمله دلایل محبوبیت غذاهای لذیذ کشور اسپانیا در تمام دنیا ، وجود غذا و شراب های وسوسه انگیز  ، انواع دستورالعمل های سنتی آشپزی که نسل به نسل منتقل شده و علاقه ذاتی مردم اسپانیا به آشپزی ،  میباشد  . با اینهمه  تجربه های تکرار نشدنی که در این کشور به دست می آورید لحظه به لحظه است و هیچ گاه فراموش نخواهید کرد .

در بخش بعد خواهید خواند :     فرصتی خوشمزه برای نوتلا به روش اسپانیایی

 

 

پايتخت اسپانيا 

 


پایتخت کشور اسپانیا شهر مادريد میباشد که تقريباً در بخش مركزی كشور  در نزدیکی رودخانه مانزانارس ، بین ایالات خودمختار کاستیل لئون و کاستیل لامانچا واقع شده  و بزرگترین شهر این کشور نیز میباشد . 
شهر زیبای مادرید  با اهمیت ترین مرکز فرهنگی، سیاسی و هنری کشور اسپانیا میباشد و خیابان ها ، ساختمانها و میادین بسیار زیبا و دیدنی دارد همپنین این شهر فرودگاه‌های داخلی و بین‌المللی ، راه‌های جاده‌ای و ریلی بسیار مجهزی را دارد .

 

نژاد مردم اسپانیا 

 


نژاد مردم اسپانيا سفيد و از تيره هاى كاستيل 73 درصد، كاتالان 18 درصد ، گاليسين 6 درصد ، باسك 5/1 درصد ، والنس كمتر از 1درصد و اندلس كمتر از 1 درصد میباشد  . 

 

زبان رسمی اسپانیا

 


کشور اسپانيا به عنوان يكى از كشورهاى بسیار قدیمی و تاریخی اروپا، از قرن پانزدهم تا نوزدهم  توسط قدرتمندترين امپراتورى عصر خود رهبرى مى شد.  زبان رسمى كشور اسپانیا و همچنین مهمترین آن ، زبان كاستيلى يا به عبارتی زبان اسپانيولى میباشد و بالغ بر  70% مردم اسپانیا با این زبان صحبت میکنند که با خط لاتين نوشته مى شود . امروزه 18 كشور آمريكاى لاتين بهه این زبان صحبت مى كنند واز فرهنگ آن تأثیر پذیرفته اند .

 

مذهب در کشور اسپانیا 

 


کشور اسپانیا به علت موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد و همچنین ورود ملیت های مختلف به آن ،از ویژگی های مختلف این ملیت ها متأثر بوده است .
زمانی که کشور اسپانيا به وسيله روميان فتح شد ، مذهب اساطيرى روم باستان را به این کشور آوردند و با مسيحى شدن امپراتور، دین مسيحيت به تمام نقاط امپراتورى گسترش يافت.  
به دلیل عبور مسلمانان از جبل الطارق در سال 711 م. دین اسلام به غرب اروپا  نیز  ورود کرد و به سرعت تقريباً در تمام شبه جزيره ايبريا گشترش یافت  که آثار حكومت مسلمانان همچنان پا برجاست .
پس از مسيحيت،دین اسلام در رتبه دوم  از  اقليت دينى در کشور اسپانیا میباشد و پيروان آن در حدود 450 هزار نفر اعلام شده است. 10% اين تعداد، اسپانيايى و بقيه مهاجرانى از كشورهاى آفريقا، خاور ميانه و آسياى جنوب شرقى هستند و در مجموع 1% از جمعیت كل اسپانيا را تشكيل مى دهند این تعداد در قالب 19 گروه اهل سنت و يك گروه شيعه به فعاليت مشغولند.
 

تاريخچه اسپانیا

 


کشور بزرگ اسپانیا تاریخی بسیار قدیمی و  کهن دارد که شامل اعصار قبل از تاریخ نیز میباشد . مهمترين مناطق امپراطوري این کشور ، اسپانياي تحت تصرف امپراطوري روم میباشد .
در قرون وسطي اسپانيا تحت تسلط ژرمن‌ ها درآمد و چند قرن بعد به طور كامل توسط مسلمانان فتح شد. در سال 1492حاكميت مسلمانان در این کشورخاتمه يافت ( در این سال بود که كريستف كلمب به كمك نيروي دريايي اسپانيا ، قاره آمريكا را كشف كرد ) .
در سده‌هاي شانزدهم و هفدهم کشور پهناور اسپانيا قدرتمندترين كشور قاره اروپا بود ، اما وقوع جنگ‌هاي مكرر اين كشور را تضعيف كرد.
در اوایل قرن نوزدهم نيز كشور‌هاي آمريكاي جنوبي موفق شدند در طي مبارزاتي از سلطه اسپانيا خارج شوند. در اوایل قرن بيستم و پس از شكست جمهوري خواهان در جنگ‌هاي داخلي اسپانيا، حكومت در دست ژنرال فرانكو  قرار گرفت و چیزی در حدود  سه دهه اين كشور را مستبدانه اداره كرد.در سال 1986 یازده  سال پس از مرگ فرانكو اسپانيا به اتحاديه اروپا پيوست و دوره جديدي از تاريخ كشور اسپانیا آغاز شد .
 

اقتصاد اسپانیا

 

 

 

واحد پول کشور اسپانيا پزوتا است .

برپاية آمارسالهاي 1989 تا 1991، 5% فعاليت اقتصادي در كشاورزي، 39% در صنعت و 56% دربخش خدمات متمركز بوده .
با اهمیت ترین محصولات كشاورزي اسپانيا شامل : گندم ، پنبه، توتون ، جو، ذرت و برنج و سيب زميني، چغندرقند و نيشكر و انواع ميوه ها به ويژه انگور که عمدتا صرف ساختن مشروبات الکلي می شود ، هستند .
مهمترين محصولات معدني اسپانيا نيز شامل : سرب،روي،ذغال سنگ ،آهن ، مس،جيوه،نيكل،گوگرد،نقره و نمك  مي باشد .
از جمله مهمترين صنايع اسپانيا نيز ميتوان به صنايع فلزكاري،اسلحه سازي،شيشه گري،مشروب سازي،سيگارسازي،صنايع شيميايي وصنايع نساجي اشاره نمود. 
 در نواحي شمال غربي کشور كه از رطوبت اقيانوس اطلس بهره مند است دامپروري و گله داري، رواج زیادی دارد و علاوه بر پرورش گاو ، خوک و صید ماهی نیز از اهميت به سزایی در اين مناطق برخوردار است . علاوه بر گاوهاي معمولي نوعي گاو به خصوص مسابقات گاوبازي با عنوان (توره رو) نيز تربيت مي شود .
ازجمله مهمترين محصولات وارداتي کشوراسپانيا :  نفت،دارو،ماشينهاي صنعتي و وسايط نقليه می باشد .

عمده ترین صادرات کشور اسپانیا  نيز محصولاتي نظير شراب و آبجو، سنگهاي معدني ، آهن و استيل ، ميوه ، روغن زيتون و كنسرو ماهي می باشد .
صنايع پر درآمد دیگر اسپانيا نیز ، صنعت جهانگرديست كه مديون موقعیت جغرافيايي خاص و تاريخي کشور میباشد . همچنین وجود چشم اندازهای طبیعی دیدنی ، قصرها ، کاخ ها و مقاصد مربوط به دوران اسلامي در شهرهای  مادريد، بارسلون،كوردوبا و آن دالوزيا همواره عامل جذب بسياري از جهانگردان بوده است .

همچنین برگزاري مسابقات گاوبازي از يک سو و رقص و موسيقي سنتي(عربي- اسپانيايي) از سوي ديگر جذابيت ويژه اي براي گردشگران اسپانیا ايجاد نموده است.