بزرگترین جزایر جهان را بشناسید

  • 2017-12-23 15:59:04

بزرگترین جزایر جهان را بشناسید

 

جزایر، مناطقی با پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی می باشند که اطراف آنرا سراسر آب فرا گرفته و عمومأ دارای طبیعتی خاص و منحصر به فرد با موقعیت جغرافیای بسیار ارزشمندی می باشند.
وسعت بعضی از این جزایر به قدری زیاد است که جزیره را تبدیل به شهر یا کشوری جداگانه کرده است.  

جزایر بسیار زیادی در دنیا وجود دارد که به لحاظ اندازه، موقعیت  و شرایط جغرافیایی ، آب و هوا و طبیعت باهم تفاوتهای زیادی دارند. بیش از 2000 جزیره در اقیانوس های مختلف دنیا وجود دارند که حتی برخی از آنها هنوز شناخته شده نیستند و نامی ندارند.

بزرگترین جزایر دنیا اغلب سرسبز و زیبا بوده و قابل سکونت می باشند. در این بخش تلاش کردیم تا بزرگترین جزایر جهان را به شما معرفی کنیم و از ویژگی های منحصر به فردشان بگوییم. با گالیور همراه باشید:

 

گرینلند

 

 

جزیره گرینلند، یکی از بزرگترین جزایر دنیا با مساحت 2.166.086 کیلومترمربع می باشد. وسعت این جزیره از شمال تا جنوب بیش از 650 مایل (1.050 کیلومتر) و از شرق تا غرب  1.660 مایل (2.670 کیلومتر) می باشد. بیش از دو سوم جزیره گرینلند، که 500 مایل (800 کیلومتر) می باشد در  قطب شمال قرار دارد و به این دلیل سه چهارم آن پوشیده از یخ است به این خاطر مهمترین ویژگی فیزیکی این جزیره، ورقه های یخی عظیم آن می باشد.
گرینلند با اینکه به طور سیاسی متعلق به دانمارک و نروژ  است، شامل دانمارک و قسمتی از قاره آمریکای شمالی می باشد و جمعیتی بالغ بر 56.480 نفر دارد که بین دو اقیانوس منجمد شمالی و اطلس واقع شده، این جزیره در سال 2013 به عنوان کم جمعیت ترین کشور جهان را معرفی شد. 
آب و هوای جزیره گرینلند سرد و دمای هوای بین  8- تا 7 درجه سانتیگراد متغیر می باشد. مردم این جزیره عمومأ به ماهیگیری، آب بندی و صید نهنگ مشغول هستند. نزدیک به نه دهم گرینلندی ها  عمدتا از انویت یا اسکیموها هستند که به شدت با مهاجران اروپایی اولیه در آمیخته شده اند و بیش از یک دهم مردم آن دانمارکی هستند که بیشتر آنها در دانمارک زندگی می کنند.
بزرگ ترین آبدره یخی دنیا با نام ایلولیسات و بزرگترین پارک ملی دنیا در این جزیره قرار دارند.

 

 

گینه نو


 گینه نو با مساحت 462،840 کیلومتر مربع و خط ساحلی5150 کیلومتر شامل اندونزی و پاپوآ گینه نو می شود. در سال 2014  جمعیت این جزیره در حدود 11 میلیون نفر به ثبت رسید. نام قدیم این جزیره، ایریان بوده و پایتخت آن شهر پورت مورسبی است. 
دولت مستقل پاپوآ گینه نو در جنوب اقیانوس آرام یک مرز مشترک با اندونزی دارد. همسایگان نزدیک دیگر آن استرالیا در جنوب و جزایر سلیمان در شرق است. پاپوآ گینه نو شامل نیمه شرقی دومین جزیره بزرگ جهان است. گینه نو، در نزدیکی شهر ایریان جایا در غرب اندونزی است. بقیه کشور از حدود 600 جزیره کوچک تشکیل شده است که شامل : مجمع الجزایر Louisiade ، جزایر D'Entrecasteaux و برخی از جزایر گروه Solomons، از جمله Bougainville می باشد  که در رأس آنها مجمع الجزایر بیسمارک قرار دارد.
آب و هوای این کشور با دمای بالا و باران سنگین موسمی,استوایی است.
کشور گینه نو شامل 22 استان از جمله منطقه سرمایه ملی (اغلب پورت مورسبی) و منطقه مستقل Bougainville  می باشد.
 

 

بورنئو

 

 بورنئو سومین جزیره بزرگ غیر قاره ای در جهان است (پس از گرینلند و گینه نو). این جزیره در آسیای جنوب شرقی قرار دارد و از نظر سیاسی به سه بخش بین کشورهای اندونزی، مالزی و برونئی  تقسیم شده است، و تنها جزیره‌ای در جهان است که بین سه کشور تقسیم شده‌ است.

مساحت این جزیره  73330 کیلومتر مربع می باشد. برخی از جزایر که بخشی از فیلیپین هستند مانند: پالاوان و جزایر سولو از لحاظ جغرافیایی نزدیک به صباح هستند و در برخی از موارد از جمله:  گیاهان، جانوران، تاریخ و فرهنگ با هم مشترک هستند.
این جزیره بین آب های جنوب شرقی آسیا و اندونزی قرار دارد و 1 درصد آن مربوط به بورنئی، 26 درصد آن مربوط به مالزی و حدود 73 درصد آن مربوط به بخش اندونزیایی می باشد. 
این جزیره دارای تنوع گیاهی و جانوری بسیار غنی از جمله: بیش از 3000 نوع درخت، 15000 نوع گل، 221 نوع پستاندار، 420 نوع پرنده و 440 نوع آبزی می باشد.

 

 

جزیره ماداگاسکار

ماداگاسکار، جزیره بزرگ  قرمز رنگی که  بزرگترین جزیره آفریقایی واقع در اقیانوس هند و حدود 450 کیلومتری (280 مایل) شرق ساحل موزامبیک می باشد و  از خود جزیره ماداسگار و چندین و چند جزیره کوچکتر دیگر تشکیل شده است. این جزیره چهارمین جزیره بزرگ در جهان است که مربوط به  88 میلیون سال پیش است.
مساحت این جزیره  587.041 کیلومتر مربع می باشد  که کمی بزرگتر از فرانسه است.
جزیره ماداگاسکار جمهوری ماداگاسکار خوانده می شود. زبان اهالی جزیره بین فرانسوی و مالاگاشی می باشد.
آب و هوای این جزیره بین سرد و بارانی متغیر می باشد و بسیاری از گیاهان و حیوانات جزیره  ماداگاسکار بسیار منحصر به فرد و شگفت انگیز می باشند، به طوری که بیش از 90 درصد گیاهان و حیوانات آن مختص خودش بوده و جای دیگری یافت نمی شود.
 

 

جزیره بافین

 

 

جزیره بافین در اقیانوس اطلس و شمال کانادا شهر Nunavut واقع شده که بزرگترین جزیره کانادا نیز محسوب می شود.
 نام این جزیره از روی جهانگرد انگلیسی، به نام ویلیام بافین گرفته شده و همچنین این جزیره در بین جهانگردان و کاشفان از ایسلند و گرین لند بسیار محبوب می باشد. 
بلند ترین منطقه در این جزیره کوه اودین می باشد.
گردشگرانی که از این جزیره دیدن می کنند تجربه منحصر به فرد مشاهده خرس های قطبی، تورهای سورتمه سواری و قایقرانی بین یخها را خواهند داشت. 

 

 

جزیره سوماترا

 

 

یکی دیگر از بزرگترین جزایر جهان جزیره سوماترا در غرب اندونزی می باشد که بخشی از جزایر Sunda  است. این جزیره بزرگ که به طور کامل در اندونزی ( پس از Borneo و گینه نو، بین اندونزی و دیگر کشورها مشترک است) و عنوان ششمین جزیره بزرگ جهان را با مساحت  473،481 کیلومتر مربع به خود اختصاص داده است (از جمله جزایر مجاور جزیره سوماترا، جزایر ریاو و جزایر Bangka Belitung).
در جزیره سوماترا کوه های بوکیت باریسان و تعدادی کوه آتشفشان فعال وجود دارد. آب و هوای این جزیره در موقعیت های مختلف جغرافیایی در حالت های خشک و گرم و مرطوب متغییر است. 
بخش شمال شرقی این جزیره با پوشش گیاهی مانگرو پوشیده شده و دارای محیطی کاملا متفاوت و پست می باشد که رودخانه و مرداب های زیادی را شامل می شود.

 

 

جزیره ی هونشو

 

 

هونشو بزرگترین جزیره از چهار جزیره اصلی ژاپن و یکی از بزرگترین جزایر جهان است. مساحت این جزیره دارای 87.992 مایل (227،898 کیلومتر مربع) می باشد خط ساحلی جزیره 6،266 مایل (10،084 کیلومتر) می باشد.
Honshu به عنوان سرزمین اصلی ژاپن در نظر گرفته شده است. بخش بزرگی از تاریخ اولیه این کشور در منطقه جنوب آن قرار دارد. ساحل اقیانوس آرام، مرکز اصلی اقتصادی کشور است. با مناطق شهری توکیو-یوکوهاما و اوساکا-کوبه قرار گرفته است
در سال 2005 جمعیت اعلام شده جزیره هونشو 103 میلیون نفر بوده است، که عنوان دومین جزیره پر جمعیت دنیا را به خود اختصاص داده است. این جزیره دارای نقاط گردشگری بسیار منحصر به فردی می باشد که بوسیله تونلی به سه جزیره دیگر متصل می باشد. 
به دلیل موقعیت جغرافیایی جزیره آب و هوایی کاملأ مرطوب دارد.
نکته جالب توجه اینکه اکثر شهرهای این جزیره مثل کیوتو، کاماکوترا و نارا در گذشته پایتخت ژاپن بوده اند.

جزیره ویکتوریا
 

 

جزیره ویکتوریا در مجمع الجزایر قطبی کانادا واقع شده است باشد و با نوناووت و سرزمین های شمال غربی کانادا هم مرز می باشد
زمین شناسی جزیره ویکتوریا عمدتا از سنگ های رسوبی تشکیل شده است. یک کمربند سنگ پرکامبرین در ساحل غربی و دیگری در ساحل جنوبی وجود دارد.
 مساحت این جزیره  217291 کیلومتر مربع می باشد. این جزیره جزو بزرگترین جزیره های جهان به شمار می آید. دریاچه فرگوسن با مساحت 562 کیلومتر مربع، بزرگترین دریاچه این جزیره بوده و مرتفع ترین نقطه آن نیز منطقه کوهستانی شالر می باشد.

 

 

جزیره الزمیر

 

جزیره الزمیر یکی از  بزرگترین جزایر جهان و سومین جزیره بزرگ بین جزایر کانادا و  بخشی از شهر نوناووت کانادا می باشد. مساحت این جزیره  196235 کیلومتر مربع و 820 کیلومترطول دارد. یکی نکات بسیار جالب توجه این جزیره شگفت انگیز قدمت صد هزار ساله سنگ های رسوبی آن می باشد. همچنین  بید قطبی تنها گونه گیاهی چوبی این منطقه است.
الزمیر با زمین های پوشیده از کوه، یک جزیره کوهستانی می باشد، بلندترین قله این جزیره باربو با ارتفاع 2616 متر می باشد.