کانادا دومین کشور پهناور دنیا

  • 2017-12-26 13:34:06

کانادا دومین کشور پهناور دنیا است، مساحت این کشور  9,984,670 کیلو متر مربع می باشد، بعبارتی دیگر ، کشور کانادا به اندازه تمام قاره اروپا و یک سوم قاره آفریقاست و می توان کشور انگلستان را به اندازه چهل بار در کشور کانادا جای داد. 

کشور پهناور کانادا با  سه اقیانوس جهان از جمله: اقیانوس منجمد شمالی،اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس هم مرز است. 

 

 

مرز مشترک کانادا و آمریکا 5300 مایل می باشد که ۱۵۳۸ مایل آن بین کانادا و آلاسکا می باشد و طولانی ترین مرزی در دنیا می باشد که حفاظت نمی شود و 90 درصد کانادایی ها، در طول ۱۶۰ کیلومتر مرز مشترک میان کانادا و آمریکا ساکن هستند و بیشترین گردشگرانی که به کانادا می آیند، آمریکایی، مکزیکی و انگلیسی هستند. دریاچه های بزرگی در مرزهای مشترک کانادا و آمریکا قرار دارند که تأمین کننده یک پنجم آب شیرین جهان می باشند.

بیش از نیمی از کشور را پوشش های گیاهی تشکیل داده اند همچنین 10 درصد درختان جنگلی دنیا در این کشور قرار دارند. 

 

کانادا دارای ۱۰ استان و 3 قلمرو می باشد و پایتخت آن شهر Ottawa می باشد که دومین پایتخت سرد دنیا به شمار می رود. (بیشترین سرما در شب های زمستانی ۲۵ درجه سانتی گراد زیر صفر می باشد) همچنین شهر مونترال ایالت کبک کشور کانادا، دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان دنیا می باشد. کشور کانادا در حدود 36 میلیون نفر جمعیت دارد و از جمله شهرهای کانادا که جمعیتی بیش از یک میلیون نفر دارند : تورنتو، مونترال، ونکوور، کلگری، ادمونتون و اتاوا می باشد. و همچنین کوچک ترین استان کانادا جزیره پرنس ادوارد است که فقط ۲۲۵ کیلومتر طول و ۵۶ کیلومتر عرض دارد.
81 درصد کانادایی ها در شهر زندگی می کنند و نکته  جالب اینکه با وجود وسعت بسیار زیاد آن، این کشور از نظر پراکندگی جمعیت چهارمین کشور دنیا محسوب می شود و در هر کیلومتر مربع، تنها ۳ نفر سکونت دارند. 

 

برای آشنایی با بهترین شهرهای کانادا کلیک کنید

 

طولانی ترین بزرگراه دنیا به نام Trans Canada به طول 7600 کیلومتر و طولانی ترین ساحل دنیا به طول 244 هزار کیلومتر در این کشورقرار دارد.

 

 

در دنیا بیشترین منطقه پوشیده از یخ به غیر از مناطق قطبی، در کوه های  St. Elies به وسعت 40100 کیلومتر مربع در قلمرو Yukon کانادا وجود دارد همچنین بلندترین کوه کانادا به نام   Mount Logan به ارتفاع  5600 متر نیز در این منطقه واقع شده است. 
در کشور کانادا بین شرق تا غرب کشور چیزی در حدود 5 ساعت و نیم اختلاف زمان وجود دارد که به صورت کلی کشور دارای شش منطقه زمانی ( times zones ) مجزا می باشد.
آبشار نیاگارا پر آب ترین آبشار دنیا در استان اونتاریو کشور کانادا و در مرز مشترک با آمریکا قرار دارد. قسمت کوچکی از این آبشار نیز در خاک آمریکا قرار دارد همچنین بلندترین آبشار کانادا به نام Della Falls به ارتفاع ۴۴۰ متر در شهر بریتیش کلمبیا قرار دارد این شهر تقریبا ۳۳۰ روز از سال دارای هوایی ابری یا بارانی می باشد.

3 جزیره بزرگ دنیا با نام های جزیزه Baffin ، Ellesmere  و Victoria در کانادا قرار دارند. همچنین  Manitoulin Island بزرگ ترین جزیره آب شیرین دنیا نیز در این کشور واقع شده است.

 

 

اقتصاد کانادا:

 

 

کانادا یکی از کشورهای ثروتمند جهان با درآمد سرانه بسیار بالاست که عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی و گروه G8 است که از سال 2001 توانست به طرز چشم گیری رکود اقتصادی را مهار کند و بهترین عملکرد اقتصادی را در گروه G8 داشته است. این کشور به طور قابل ملاحظه ای وابسته به تجارت بین المللی به ویژه تجارت با ایالات متحده می باشد.
کانادا یکی از معدود کشورهای توسعه یافته ای است که صادر کننده انرژی می باشد. سواحل شرقی کانادا دارای رسوبات ساحلی پهناوری از گاز طبیعی است و همچنین منابع پهناوری از گاز و نفت در آلبرتا وجود دارد. همچنین قلمرو شمال غربی کانادا، دارای معادنی سرشار از الماس می باشند.
این کشور یکی از مهمترین تولیدکنندگان  محصولات کشاورزی از جمله: گندم، جو، آفتابگردان، روی، اورانیوم ( کانادا بزرگ ترین تولید کننده اورانیوم در دنیا است )، مواد غذایی ،کاغذ، فلزات اولیه و ساخته شده، مواد شیمیایی و پتروشیمیایی می باشد.

 

 

کانادا دارای منابع طبیعی بسیار زیادی از جمله: طلا، نیکل، آلومینیوم و سرب می باشد که در این زمینه شهرت جهانی دارد.

در مناطق شمالی کشور به دلیل نزدیکی به منابع جنگلی شهرهای بسیاری زیادی بوجود آمده است.

جنوب آنتوریا و کبک تولید کننده بزرگ بخش ماشین آلات و دانش هوانوردی است که صنایع مهمی را عرضه می کنند. دیگر بخش های مهم صنعتی کشور شامل: کشاورزی ،گردشگری،جنگلداری،استخراج معدن و ماهیگیری می باشد.

 

سیستم آموزشی کانادا

 

 

کانادا یکی از بالاترین استانداردهای آموزشی در میان کشورهای صنعتی را دارا می باشد و سیستم نظام آموزشی آن به دو گونه دولتی و خصوصی است. همچنین کانادا دارای دانشگاه های بین المللی بسیاری است که در دنیا به رسمیت شناخته شده اند. در کانادا تحصیلات دبیرستان معمولا به سال های 9 تا 12 اطلاق می شود. در ایالاتی که دوره راهنمایی دارند، دبیرستان سال های 7 و 8 است. در ایالت کبک دبیرستان از سال 7 تا 11 است و بعد از آن دانش آموز قبل از ورود به دانشگاه باید یک دوره دو ساله را در CEGEP بگذراند.
 

 

آب و هوای کانادا

 

 

همه ما شنیده ایم که آب و هوای کانادا بسیار سرد است. اما بهتر است بدانید که کانادا سرزمینی 4 فصل است. فقط زمستان های سرد کشور با برف و طوفان های زمستانی همراه است. که با اینهمه مدارس کانادا تقریباً هیچگاه به دلیل بارش برف تعطیل نمی شوند، مگر در موارد بسیار نادر، البته سیاست های مناطق مختلف آموزش و پرورش در خصوص تعطیلی مدارس به واسطه وضعیت آب و هوا متغیر است.

 

نکات جالب و خواندنی در مورد کانادا

 

 

  • کانادایی ها ( البته مسن تر ها) جملاتشان را با یک eh اضافی در آخر تمام می کنند. این عادت سبب شده است که اهالی کشور آمریکا سر به سر کانادایی ها بگذارند و به آنها بگویند کانادا اه "Canada Eh". خودشان هم از این موضوع ناراحت نیستند و روی بسیاری از تی شرت هایشان می نویسند Canada eh.
  • کانادایی ها کلماتی را که ou دارند را، مثل out و about، طوری تلفظ می کنند که لبخند به لب آمریکایی ها می آورد.
  • 17% مردم کانادا سیگاری هستند.
  •    بیش از 128 هزار کانادایی در توالت منزلشان تلویزیون دارند و به طور متوسط در هفته ۲۱ ساعت تلویزیون تماشا می کنند.
  •  کانادا برنامه ریزی کرده است که طی ۱۰ سال آینده، تمام نیروی برق مورد نیاز خود را از انرژی خورشیدی و باد تامین کند.

 

 

 

 

 

 

 

لینک مرجعی که ما را در تهیه و تنظیم مطالب فوق یاری نمود