آشنایی با کشور پادشاهی سوئد

  • 2018-02-07 16:15:29

#محبوب ترین و معروف ترین غذاهای سوئدی | #جاذبه های توریستی سوئد

 

کشور پادشاهی سوئد یکی از توسعه یافته ترین اقتصادهای جهان هم به لحاظ سرمایه گذاری و هم به لحاظ سیاسی می باشد.
این کشور یکی از کشورهای شمال اروپا در منطقه اسکاندیناوی می باشد که مساحتی بالغ بر449/964  کیلومتر مربع دارد و از نظر وسعت چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود. جمعیت این کشور حدود 10 میلیون نفر است .
پایتخت سوئد شهر استکهلم می باشد که تنها سه میلیون نفر از جمعیت کشور در خود شهر استکهلم و حومه آن زندگی می کنند. شهرهای استکهلم،گوتنبرگ،مالمو با آب و هوایی اقیانوسی در بخش جنوبی واقع هستند. 


سوئد از غرب کشور با نروژ، از شمال شرق با فنلاند و از جنوب غربی با دانمارک همسایه است همچنین از سال 1995 عضو اتحادیه اروپا و عضو سازمان ملل متحد می باشد.
در سوئد تراکم جمعیت خیلی اندک می باشد و تقریبآ در هر کیلومتر مربع این کشور 20 نفر زندگی می‌کنند. همچنین 84 درصد از مردم سوئد در شهرها زندگی می کنند.
نرخ بیکاری در کشور سوئد بسیار پایین است و شهروندان آن از کیفیت بسیار بالای زندگی برخوردار هستند، همچنین اقتصاد سوئد بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.
جالب است بدانید شمال کشور سوئد همانند مناطق قطبی، 6 ماه از سال روز  و 6 ماه شب می باشد، ولی در مناطق جنوبی‌تر کشور می توان چهار فصل سال را مشاهده کرد اما این مناطق تابستان‌های بسیار گرم مانند ایران را ندارند و دمای هوای آنها بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد متغیر است و به این دلیل بیشتر جمعیت این کشور  در جنوب سوئد متمرکز شده‌اند. 

 


مردم سوئد

 

 

 

میانگین سنی مردم سوئد 41 سال است. امید به زندگی برای زنان در این کشور 83 سال و برای مردان 78سال است.
جمعیت بومی سوئد را سوئدی‌ها، اقلیت فنلاندی و سامی تشکیل می‌دهند و مهاجران این کشور عمومأ فنلاندی، دانمارکی، نروژی، یونانی و ترکی می باشند.

در سوئد رادیو و تلویزیون خصوصی بسیار زیادی وجود دارد. مردم این کشور جزو چند کشور برتر جهان در زمینه روزنامه خوانی هستند و اغلب خانه‌های آن به صورت روزانه روزنامه دریافت می کنند.
شاید در برخورد اول سوئدی‌ها محتاط به نظر برسند اما بزودی متوجه خواهید شد که این مردم، افراد بسیار خوش ‌مشربی هستند و دوست دارند به شما کمک کنند و هر سوالی که داشتید را پاسخ دهند. توصیه می شود برای آشنایی با مردم سوئد سری به گروه‌ها، کلوپ‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی سوئد بزنید. همچنین با یادگیری زبان سوئدی نیز می توانید  فرهنگ این کشور را درک کنید. ویژگی بارز مردم سوئد، علاقه خیلی زیادشان به طبیعت می باشد. آنها اغلب اوقات خود را در جنگل یا دریا می گذرانند. به این خاطر در سوئد حق استفاده از جنگل‌، دشت، ساحل و دریاچه‌های سراسر کشور برای همه محفوظ و آزاد است.

 

 

 


اقتصاد در سوئد

از میان ده میلیون نفر جمعیت سوئد حدود 4/586/000 نفر را نیروی کار کشور تشکیل می‌دهد که به ترتیب دو درصد در بخش کشاورزی، 24 درصد در بخش صنعت و 74 درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند. نرخ بیکاری این کشور 6/5 درصد و تورم 4/1 درصد می باشد. واحد پول سوئد کرون سوئد می باشد.
حتمأ در مورد هزینه های بالای زندگی در سوئد شنیده اید، بطوریکه که در سال 2012 کشور سوئد به عنوان سومین کشور گران در دنیا انتخاب شده است.

 


سیاست در سوئد

رئیس حکومت در کشور سوئد شاه کارل شانزدهم است که مدت‌هاست در این کشور قدرت به خانواده سلطنتی محدود شده البته این خاندان تنها جنبه ای تشریفاتی دارند. در سال 2006 بر اساس رتبه بندی که اکونومیست انجام داد کشور سوئد رتبه اول در جهان را میان 167 کشور دریافت کرد. 
نخست‌وزیر کشور سوئد را پارلمان 349 نفره آن انتخاب می‌کنند که هر چهار سال یک بار در سومین یکشنبه ماه سپتامبر برگزار می‌شود.
حزب اجتماعی دموکراتیک سوئد حدود 70 سال است که در این کشور حزب حاکم است.

 

محبوب ترین و معروف ترین غذاهای سوئدی

 

 

 

 

یکی از مشهورترین غذاهای کشور سوئد،  کوفته(Meatball)  می باشد که با  با سیب‌زمینی و لینگن بری (Lingonberry) سرو می شود و به عنوان غذای اصلی بسیاری از خانواده‌های این کشور شناخته می‌شود. 
یکی دیگر از غذاهای قدیمی و محبوب کشور سوئد، ترشی شاه ماهی (pickled herring) نام دارد که در تمام جشن ها از کریسمس گرفته تا عید پاک و جشن وسط تابستان سرو می شود. غذاهای دریایی (به صورت تازه، دودی و ترشی ) ، گوشت‌های شکاری (مانند گوشت گوزن ) و همچنین انواع توت‌ها از جمله مواد غذایی هستند که در اغلب وعده های غذایی سوئدی ها وجود دارد.

 

فرهنگ

 

 

 

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب و مهم در فرهنگ سوئد،علاقمندی آنها به حقوق یکسان بین انسان‌ها است، به این دلیل اهل رقابت نبوده و فرزندان خود را طوری آموزش می دهند که خود را بالاتر از دیگران ندانند. 
مردم سوئدی ترجیح می‌دهند به حرف دیگران گوش دهند تا مطمئن شوند که بعداً حرف خودشان شنیده می‌شود. مردم سوئد خیلی آهسته و با متانت صحبت می کنند و اینکه یک سوئدی خشم یا احساسات خود را در محل عمومی نشان دهد خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد . از جمله صفاتی که مردم سوئد سعی می کنند از آنها دوری کنند فخرفروشی، تظاهر و افراط است؛ همچنین احترام به حقوق دیگران از جمله مواردی است که مردم سوئد به شدت به آن پایبند هستند به طور مثال: اگر درصف فروشگاه، بانک و یا اماکن بسیار زیاد دیگر بودید باید نوبت را رعایت کرده و به حقوق دیگران احترام بگذارید. 

 

 

خانواده

 

در سوئد خانواده از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و حقوقی که برای کودکان در نظر گرفته اند در تمام دنیا مثال زدنی می باشد. دولت سوئد به جهت اینکه والدین بتوانند بهترین مراقبت را از فرزندان خود داشته باشند، حقوق و مزایای  بسیار ایده آلی در اختیار آنها قرار می دهد، بطور مثال: پدر یا مادر تا 18 ماهگی فرزند می‌توانند سر کار نروند، هر یک از آنها حق دارند تا سن 8 سالگی و زمان مدرسه رفتن کودک، تا 25% از حجم کارشان کم کنند، به پدر و مادر کمک هزینه‌ای برای مدت 480 روز پرداخت می‌شود همچنین والدین کودک این حق را دارند که در طی سال برای مراقبت از کودک خود تا 60 روز مرخصی بگیرند. 

 


آداب معاشرت

 

 

 

با وجود آرام بودن محیط کشور سوئد، مهمان‌نوازی در این کشور اغلب به صورت رسمی انجام می شود. مردم سوئد اغلب یکدیگر را برای صرف قهوه و کیک به منزل خود دعوت می‌کنند و در صورتی که برای خوردن غذا دعوت شدید حتماً سر وقت در مهمانی حاضر شوید چون در غیر اینصورت  بی ادبی محسوب می شود. همچنین زودتر از موعد مهمانی نیز حاضر نشوید چون مجبور می شوید در همان اطراف پرسه بزنید یا داخل ماشینتان بنشینید تا زمان مهمانی فرا برسد!
 پوشش مناسب و آراسته ای داشته باشید، کفش های خود را هنگام ورود به خانه درآورید مخصوصأ در فصل زمستان چرا که این امر احترام شما به میزبان را می‌رساند، چنانچه برای صرف شام یا مناسبت‌های دیگر دعوت شدید، یک هدیه کوچک به نشان تشکر از زحمات میزبان با خود ببرید. در زمان غذا حتماً دست خود را روی میز بگذارید تا در معرض دید باشد. قبل از میزبان شروع به خوردن غذا نکنید و تمام غذای خود را میل کنید، چرا که در غیر اینصورت بی ادبی به میزبان محسوب می شود.

 

زبان

زبان رسمی این کشور سوئدی است و مردم این کشورغالبأ به این زبان صحبت می‌کنند. زبان سامی (Saami) در مناطق شمالی سوئد و زبان فنلاندی به عنوان دو زبان اصلی اقلیت سوئد به حساب می‌آیند. 

تدریس انگلیسی در مدارس سوئد اجباری است به این دلیل در این کشور به هیچ عنوان نگران زبان و صحبت با مردم نباشید چرا که 90 درصد مردم سوئد به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند. 
کاربرد رسمی و گسترده زبان انگلیسی به حدی است که حتی بسیاری از شرکت‌های سوئدی  نیز آن را به عنوان زبان رسمی و اداری خود انتخاب می کنند. 

 

جاذبه های توریستی سوئد

 

 

1 . Kosterhavet National Park

 

 

 

 

در اینکه سوئد دارای خط ساحلی بسیار زیادی می باشد هیچ شکی نیست، اما بهترین مکان برای مشاهده خطوط دریایی حفاظت شده، پارک دریایی ملی  Kosterhavet می باشد، این پارک ملی در مرز نروژ قرار دارد و اولین پارک ملی دریایی کشور با 6000 گونه آبزی دریایی می باشد که در هیچ جای دیگر سوئد وجود ندارند.
این پارک ملی در بخش ساحلی و دریایی جزایر کستر قرار دارد، همچنین وجود صخره های مرجانی Kosterhavet برای  شناگران مبتدی و غواصان حرفه ای از محبوبیت خاصی برخوردار است.
روستاهای شگفت انگیز Kosterhavet  مانند کارت پستال های رویایی می باشند که به واقعیت تبدیل شده اند و می تواند برای گردشگرانی  که تجربه ای در مورد دریا ندارند بسیار لذت بخش باشد.

 


2 .  Marstrand

 

 

 

 

این شهر قدمتی 1200 ساله دارد و به قایقرانی و قلعه قدیمی معروف است، این شهر ساحلی در جزیره ای در غرب سوئد واقع شده و هر ساله میزبان مسابقات  مهم جام مقدماتی قایقرانی سوئد می باشد. همچنین قلعه سنگی با شکوه کارلستن که مربوط به قرن هفدهم می باشد در این شهر قرار دارد.

از دیگر جاذبه  های این شهر دیدنی: ساختمان های تاریخی رنگارنگ پاستل با خیابان های سنگ فرش شده، موزه هنر Strandverket، فانوس دریایی بازسازی شده Pater Noster ، و مسیرهای پیاده روی خوش منظره می باشد که توصیه میشود به هیچ عنوان در سفر به Marstrand از دست ندهید.
بازدید کنندگان Marstrand توصیف می کنند، که سفر بسیار خوبی را در این شهر تجربه کرده اند بنابراین آماده  باشید که عکس های بسیار زیادی از این شهر زیبا خواهید داشت.

 


3 . Malmo 

 

 

 

 

مالمو یک شهر تاریخی قرون وسطایی با چشم اندازی مدرن و ساختمان های معاصرمی باشد. این شهر شگفت انگیز قدیمی عنوان سومین شهر بزرگ سوئد را به خود اختصاص داده است و از طریق پل Oresund  با دانمارک در ارتباط است.
سه میدان اصلی به نام های  Stortoget، Lilla Torg و Gustav Adolfs Torg در مالمو قرار دارد. این شهر چند فرهنگی، دارای  150 قومیت مختلف است.
یکی دیگر ازجذابیت های جدید شهر مالمو ساختمان پیچان "Turning Torso" می باشد که یکی از شاهکارهای معماری مدرن است. این ساختمان  بیش از 190 متر (600 فوت) به سمت آسمان چرخیده است.

 

 

 

 

4 . Ystad

 

 

 

 

Ystad شهری  ساحلی در جنوب سوئد است و برای علاقمندان به کشف رمز و رازهای داستان های کاراگاهی بسیار منطقه محبوبی به شمار می رود. 

نویسنده معروف هنینگ منکل رمان کاراگاهی خود بنام کورت والدرز را با الهام از شهر  Ystad و مناطق اطراف آن تنظیم کرد. جاذبه های برتر این شهر صومعه Greyfriars و کلیسای بزرگ مریم مقدس می باشد که دو نمونه از بهترین صومعه های محافظت شده قرون وسطایی در سوئد است. همچنین که مربوط به قرون وسطی می باشد از جمله شاهکارهای معماری گوتیک هانسا هستند. 
از جمله فعالیت های فرح بخشی که در شهر زیبای ystad  میتوان انجام داد پیاده روی در خیابان های سنگ فرش شده شهر و لذت بردن از مناظر بی نظیر اطراف و حرکت به سمت ساختمان های رنگارنگ نیمه چوبی پاستل می باشد. 
همچنین توصیه می کنیم قدم زدن در سواحل شنی زیبای بخش شرقی شهر یستاد و بازدید از بنای یادبود  Ales Stenar را از دست ندهید ، این بنا از 59 سنگ بزرگ ساخته شده که به شکل یک کشتی بزرگ سنگی می باشد.

 


5 . مجمع الجزایر Stockholm

 

 

 

 

استکهلم (Stockholm) پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور با ساختمان های مجلل و بسیار زیبا و قدمت طولانی ماهیگیری شاه ماهی . تنها کمی دورتر از استکهلم به فاصله چند دقیقه، منطقه ی شگفت آور مجمع الجزایر استکهلم قرار دارد. 
این منطقه ی فوق العاده دیدنی ، به عنوان دومین و بزرگترین مجمع الجزایر در دریای بالتیک شناخته شده است. تعداد دقیق جزایر هنوز مورد بحث و بررسی است (تعداد بین ۱۴۰۰۰و۱۰۰۰۰۰متفاوت است) اما در کل حدود ۲۴۰۰۰جزیره مورد توافق اکثریت قرارگرفته است. همچنین آبگرم های منطقه ناکو منطقه ای نزدیک به استکهلم یکی دیگر از جاذبه های مجمع الجزایر استکهلم به شمار می رود که توصیه میکنیم حتمأ به آن سر بزنید.
این شهر و حومه آن تعداد ۲٬۰۲۵٬۷۵۱ نفر جمعیت دارد. بخشی از محدوده شهری استکهلم در اوپلاند و بخشی دیگر در سودرمان‌لاند قرار دارد. شهر بر روی چهارده جزیره که با پل پیوند دارند، بنا شده است. به دلیل آب‌راه‌های متعددی و بسیار زیادی که در شهر موجود است ، آن را ونیز شمال هم می نامند. 
طول روز در استکهلم در اوایل تابستان بیش از ۱۸ ساعت و در اواخر پاییز در حدود ۶ ساعت است. 
بسیاری از محله های استکهلم، زیبایی چشم گیری دارند، یا در جنگل اند و دارای صخره، گاهی هم در ساحل دریا یا دریاچه قرار دارند، تایپولا، هسلبی اشتراند و فارستا اشتراند از این جمله اند.

 

 

6 . Uppsala

 

 

 

 

قدمت شهر Uppsala  به قرن 12 میلادی می رسد و در 70 کیلومتری شمال استکهلم قرار دارد.
این شهر به عنوان مرکز مذهبی سوئد شهرت دارد به این دلیل که Uppsala  قبل از دوران مسیحیت ،مکانی برای بتهای خدایان نروژ بود. کلیسای اوپسالا، که اسقف اعظم سوئد نیز در آنجا حضور داشت و بزرگترین کلیسای جامع اسکاندیناوی است در این شهر قرار دارد. 
یکی دیگر از مواردی که مردم این شهر به آن بسیار اهمیت می دهند آموزش است، دانشگاه اوپسالا، که در سال 1477 تاسیس شد، یکی از قدیمی ترین کالج های اسکاندیناوی می باشد. 
از جاذبه های دیدنی این شهر می توان به: رودخانه بسیار زیبای  Fyris در بخش قرون وسطایی  شهر، کلیسای جامع ،  قلعه اوپسالا و باغ گیاه شناسی کارل لیناوس گیاه شناس مشهورقرن هجدهم اشاره کرد.

 

 

7 . Swedish Lapland

 

 

 

اگر در سوئد به دنبال ماجراجویی هستید، هیچ منطقه ای بهتر از لاپلند سوئد وجود ندارد. لاپند در بخش شمالی  قطب شمال جایی که تابستان ها نور خورشید در تمام طول روز می درخشد قرار دارد.
لاپلند محل زندگی بومیانی به نام  کانوورها است. بهترین راه برای رفتن به این منطقه پیمودن مسافتی در حدود 359 کیلومتر از مرکز قایقرانی در استرومسوند تا انتهای Vilhelmina است.
گردشگرانی که در زمستان به این منطقه سفر می کنند می توانند از گوزن های شمالی پنهان شده در شهر کوچک  Jokkmokk بازدید کنند، همچنین در مواردی نیز میتوان آنها را خریداری کنند.

 

 

8 . Gothenburg

 

 

 

 

گوتنبرگ در سواحل غربی سوئد واقع شده. این شهر سبزمملو از پارکهای متعدد با اندازه های مختلف میباشد که اغلب آنها مربوط به قرن نوزدهم می باشند، از جمله این پارک ها: پارک Kungsparken است این پارک  دایره شکل مانند یک حلقه  اطراف شهر را پوشانده است. 
اگر علاقمند به پارک های تفریحی هستید، حتمأ به Liseberg سر بزنید، این پارک جذاب بیش از هر پارک تفریحی دیگر در تمام شبه جزیره اسکاندیناوی شهرت دارد. 
گوتنبرگ یکی از مهمترین شهرهای  بندری در اسکاندیناوی می باشد، این شهر بزرگ همچنین محل برگزاری بزرگترین جشنواره فیلم منطقه و همچنین جشنواره های متعدد موسیقی در طول سال است.
گرسنه اید؟ به هیچ عنوان  haga bulle این شهر را از دست ندهید، haga bulle یک نوع شیرینی رول دارچینی بزرگ بسیار خوشمزه است که حتمأ ارزش یک بار امتحان کردن را دارد.

 

9 . Gotland

 

 

 

Gotland  بزرگترین جزیره سوئد است که  کاملأ توسط دریای بالتیک احاطه شده است. ماهیگیری، کشاورزی، گردشگری و فناوری اطلاعات جزء صنایع برتر این منطقه می باشد. این جزیره یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری سوئد است.
Visby، تنها شهری در این جزیره است که اکثر ساختمان های آن قدیمی بوده و ظاهر تاریخی آن همچنان حفظ شده است.همچنین حدود 100 کلیسای قرون وسطایی و سایت های شگفت انگیز تاریخی در این جزیره وجود دارد.

 

 

10 . Stockholm

 

 

 

 

استکهلم یک مجموعه شهری زیبا بر روی 14 جزیره است  که به عنوان پایتخت سوئد و بزرگترین شهر اسکاندیناوی شناخته شده است.
این شهر در قرن 13 تاسیس شد. استکهلم جایی است که جوایز سالانه نوبل اهدا می شود. یکی از پرطرفدارترین موزه های شبه جزیره اسکاندیناوی، موزه واسا استکهلم می باشد، این موزه بسیار دیدنی تنها به کشتی جنگی واسا مربوط به قرن 17 اختصاص داده شده که در اولین سفر دریایی خود غرق شد.

استکهلم در مقایسه با دیگر شهرهای شمال اروپا، شهر گرانتری است، ولی ورود به 15 موزه این شهر رایگان می باشد که شامل: موزه تاریخ سوئد ، موزه قرون وسطی، موزه زره سلطنتی، قلعه Skokloster، کاخ سلطنتی ، موزه هنرهای مدرن و تالار شهرداری می باشد.
استکهلم، که شهری نسبتا تازه ساز است و از قرن هفدهم دارای طرح های شهرسازی است و امروزه نیز جزء آن دسته از شهرهاییست که به مقیاس وسیع طرح ریزی شده اند. 
محله های استکهلم در امتداد خطوط مترو ساخته شده و زنجیروار در اطراف ایستگاه ها گرد آمده اند و حتی تشکیلات داخلی آن ها وابسته به مترو است.